Bölüm Hakkında

   

Tarihçe

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 31 Mart 2015 tarihinde kabul edilen ve 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6640 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu” uyarınca, 2809 sayılı kanuna eklenen “Ek Madde 161” gereğince kurulmuş olup bölümümüz 2018 yılında 60+20 (yurtdışı kontenjanı) öğrenci alarak öğretime başlamıştır. Makine Mühendisliği Bölümümüzde Eğitim-Öğretim dili %100 İngilizcedir.

Misyon

  • Yeni bilgiler geliştirmek

  • Kaliteli bir eğitim için gerekli altyapı ve kaynakları sağlamak, öğrencilerin mühendislik bakış açısını temellendirmek ve onları çeşitli kariyerlere hazırlamak

  • Türkiye'nin ulusal ve uluslararası itibarını güçlendirecek akademik ve bilimsel faaliyetlerde bulunmak

Vizyon

  • Gelecekteki endüstriyel ve akademik pozisyonların ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kalitede makine mühendisliği eğitimi vermek
  • Mesleki sorumluluklarının bilincinde ve etik ilkeleri özümsemiş makine mühendisleri yetiştirmek

Makine Mühendisliği nedir?

Makine Mühendisliği insanlık tarihinin en eski mühendislik dallarından biridir. Makine mühendisleri; her türlü mekanik sistemin tasarımı, üretim planlaması, montajı, devreye alınması, bakım-onarımı ve işletmesi hususunda bilgi sahibidirler. Makine mühendislerinin, iklimlendirme-soğutma sistemlerinden otomotive, döküm teknolojilerinden yapay zekaya, nanoteknolojiden biyomekanik uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede çalışma imkanları vardır.

Neden Makine Mühendisliği?

Ülkemizde Makine mühendisleri kamu ve özel sektörde istihdam edilmektedirler. Başlıca istihdam alanları; savunma sanayi, beyaz eşya sanayisi, otomotiv sanayi, inşaat ve gemicilik sektörü, tıp sektörü ve enerji sektörü gibi alanlardır. Makine mühendislerine verilen eğitimin temel amacı; mühendislik sistem ve problemlerine karşı, fiziksel, matematiksel ve analitik bakış açısı kazandırmaktır ve bu teorik bilgileri uygulama becerisi kazandırmaktır.

Makine Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen adayların tasarım kabiliyeti yüksek, makine üzerinde uğraşmaktan keyif alan ve kolay sıkılmayan, makine ve fizik gibi konulara hakim, şekil ve uzay gibi durum ilişkilerini merak eden araştırmacı bireyler olmaları gerekmektedir.